Jdi na obsah Jdi na menu
 


4.1.3. Jak trénovat


Postupně, přiměřeně, pravidelně a dlouhodobě. To úplně stačí na to, stát se šampiónem. Teď jen pár podrobností k tomu, aby úspěch byl dokonalý.


Tréninkový cyklus se podobá vlnovce. V jednom roce se skládá z přípravného, hlavního, přechodného a klidového období. Každé období má svůj význam a nezastupitelnost.


Přípravné období, které v našich podmínkách začíná většinou v zimě, pomáhá zvýšit všeobecnou zdatnost koně. Zátěž je o nízké intenzitě a vysokém objemu. To znamená dlouhé klidné vyjížďky v kroku a klusu, zpočátku bez nadměrné práce v kopcích. Takto trénovat lze prakticky denně, patnáct i více hodin týdně.


Hlavní období je pro jezdce nejzajímavější a pro koně nejnáročnější. Práce v přípravě směřuje k co možná nejlepšímu výsledku na závodech. Kůň i jezdec se připravují tak, aby byli schopni nejen absolvovat celý závod, ale i měli dost sil na udržení rychlosti ve vytrvalosti, případně na závěrečné zrychlení bez následků na rychlost zklidnění ve veterinární uzávěře, neřkuli na zdraví. Protože toto období bývá dlouhé, velmi často dochází při přetížení koně nebo při jeho nerozumném využívání k přetrénování, v lepším případě ke ztrátě formy a výkonnosti, v horším případě k různým, někdy i hrůzným zraněním. Proto je zde stejně důležitá kvalita a množství jak zátěže, tak i aktivního odpočinku a regenerace. Běžné jsou zhruba čtyři tréninky týdně, při vyšší frekvenci závodů se počet i intenzita tréninků omezuje.


Přechodné období pomáhá koni přejít z plného tréninku do klidu tak, aby netrpěl „abstinenčním syndromem“.


Postupně se snižují tréninkové dávky, zejména jejich intenzita – snižuje se rychlost a práce v kopcích, ubírá se i počet tréninkových jednotek v týdnu.


Klidové období je ta velmi zasloužená koňská dovolená. Nemusí to zrovna být zájezd na Bahami, ale ani samovazba ve stáji. Nejvhodnější je pastva, v zimě dostatečný výběh. A hlavně zcela jiný druh práce. Třeba ze země. Organismus i psychika si potřebují odpočinout, doléčit bolístky a načerpat elán a nové síly do následující sezóny.


Při troše štěstí lze u koní soutěžících ve vytrvalostních dostizích takový roční cyklus zopakovat desetkrát i patnáctkrát. Navíc minimálně do třinácti let koně každý rok o vyšší intenzitě. Proto je dobré vést si tréninkový deník, nejen pro porovnání jednotlivých sezón. Můžeme z něj zpětně vyčíst za jak dlouho a po jaké zátěži dosahoval kůň nejlepších výsledků (nebo naopak, co mu nevyhovovalo), najít důvody přetrénování nebo zranění. Záznamy mají být dostatečně vypovídající a srovnatelné - celková délka tréninku, čas v jednotlivých chodech, tepová frekvence, profil terénu, počty opakování a další.
Nelze zapomínat, že jednotlivá období mají specifické požadavky nejenom na množství a kvalitu práce, ale i na odpovídající výživu – dietní manipulaci.