3. Kůň a jezdec
Distanční dostihy nevyhrávají nejlepší koně ani nejlepší jezdci, náročné a dlouhé vytrvalostní dostihy mohou úspěšně dokončit a případně vyhrát pouze partneři, vzájemně se respektující a naslouchající.
Požadavky na dobrého jezdce sice nejsou malé, jsou však menší než na dobrého koně.
Hlavní a nejdůležitější úloha jezdce je v přípravě koně. Musí vědět, co kůň zvládá, v čem jsou jeho přednosti i slabiny, jak reaguje na podněty a vzruchy při vzrůstající únavě, co vše mu kůň říká beze slov. Stejně důležitou vlastností je schopnost a ochota podřídit vlastní ambice a cíle aktuálním možnostem koně. Teprve pak následují další požadavky na jezdecké umění, správnou volbu taktiky jízdy, atletickou zdatnost, přiměřenou hmotnost, rozhodnost, vytrvalost a vůli vítězit.
Kůň potřebuje pouze tvrdou konstituci, dobrý charakter, vhodný fundament a temperament, hlavně však dostatek štěstí na dobrého jezdce, který mu pomůže maximálně rozvinout veškeré vlohy a nebude jej svou neznalostí či netrpělivostí ničit.
Požadavky na dvojici jsou jasné a srozumitelné. Vlastně jsou i jednoduché. Jen je uvést do života a vytrvat, to je problém. Tak jako v každém vztahu, který má trvat dlouho, dlouho, dokud jej smrt neukončí.